
Architektura i urbanistyka
Książka jest pierwszą w języku polskim monografią Abû Mînâ – jednego z największych chrześcijańskich centrów pielgrzymkowych późnego antyku i wczesnego średniowiecza. W latach 1982–2008 autor uczestniczył w badaniach Abû Mînâ prowadzonych przez Niemiecki Instytut Archeologiczny w Kairze.
Ruiny Abû Mînâ, zajmujące jeszcze dziś kilka kilometrów kwadratowych powierzchni, leżą na południowy zachód od Aleksandrii i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W prezentowanej monografii autor opisuje nie tylko historię odkrycia Abû Mînâ, ale i współczesny stan wiedzy na jej temat, uzupełniając go bogatym tłem dotyczącym przemian urbanistycznych bizantyjskich miast na przełomie późnego antyku i wczesnego średniowiecza. Szczególne miejsce zajmuje rekonstrukcja Abû Mînâ w ostatniej fazie jej istnienia, zredukowanej do niewielkiej osady, która przestaje istnieć na przełomie XI i XII wieku. Autor uzupełnia te informacje o opis funkcjonowania eklezjastycznej części osady w jej codziennym życiu oraz o próbę rekonstrukcji wielkości lokalnej populacji.
Cena: 42 zł
Liczba stron: 160 Format: 240 × 310 mm Rok wydania: 2009
ISBN 978-83-7493-462-6