Kategoria rozważań „jakość kształcenia” jest niezwykle interesująca nie tylko dzięki autorskim teoretycznym rozmyślaniom, umożliwiającym prowadzenie badań komparatystycznych, zbyt rzadkich na gruncie pedagogicznego piśmiennictwa polskiego, lecz także z punktu widzenia nauczyciela akademickiego-praktyka, któremu nieobojętna jest jakość procesów kształcenia, nad którymi pracuje, które prowadzi, którymi kieruje.
Drugim kluczowym pojęciem i zarazem tytułowym zagadnieniem składowym, wnikliwie analizowanym w rozprawie, jest ewaluacja. Podstawowymi przesłankami zajęcia się tą kategorią refleksji naukowych są silne i różnorakie związki tego pojęcia z jakością kształcenia – wywieranie wpływu przez odpowiednio realizowaną ewaluację na jakość kształcenia oraz ewaluacja jako forma pomiaru tejże jakości.
Zatem możemy zauważyć, iż problematyka podjęta w pracy dobrze mieści się w obszarach poznania pedagogiki w ogólności, a zwłaszcza w dwu jej subdyscyplinach: pedagogice szkoły wyższej oraz pedeutologii. Zatem już można podkreślić celowość podjęcia tak sformułowanej problematyki. Dotyczy bowiem zarówno ważkich problemów w sensie rzeczowym, jak i wykorzystuje nowatorskie metody ich rozwiązywania w sensie warsztatowym.
— Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Duraj-Nowakowej
Autorka omawia wielorakie aspekty roli kształcenia, podkreślając jego znaczenie dla kształtowania jednostki i dla pełnienia ról w rodzinie, zespole, instytucji, społeczeństwie. Eksponuje przy tym znaczenie nie tylko wiedzy i umiejętności, ale i prezentowanych wartości, postaw. Odwołuje się tu do Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1991 r., Białej Księgi Komisji Europejskiej z 1997 r., także do wspólnych idei, misji, wizji, celów kształcenia sformułowanych przez elity światowe. Autorka podkreśla na tym tle rolę jakości kształcenia dla przebiegu procesu kształcenia, jego wyników i dla dalszych losów uczących się oraz deklaruje, że ważnym czynnikiem wpływającym z kolei na jakość kształcenia jest „szeroko pojęta ewaluacja”.
— Z recenzji prof. dr hab. Marii Cieślak
Cena: 37 zł
Liczba stron: 320 Format: 170 × 240 mm Rok wydania: 2007
ISBN 978-83-7493-323-0