Motywacją do napisania tego podręcznika były – powtarzające się przy pracy z kolejnymi rocznikami – studenckie pytania i problemy.
Niepokojące wydało się to, że wielokrotne udzielanie tych samych odpowiedzi może prowadzić do mimowolnego spłycania ich treści. Łatwo uchodzi uwagi, że słuchane są za każdym razem przez innych studentów, z nowego rocznika, a słyszane są po raz pierwszy. Kolejni studenci mają prawo otrzymać je w tak samo wyczerpującym stopniu, jak ci sprzed lat pięciu czy piętnastu.
Kolejne rozdziały tej książki podejmują takie właśnie, cyklicznie pojawiające się problemy. Pracę rozpoczyna ustalenie z czytelnikiem-studentem sposobu komunikacji: rysunek jako forma dialogu. W kolejnych rozdziałach przedstawiona jest nomenklatura elementów budowli i określenie, co jest tworzywem architekta.
Następne rozważania dotyczą konstrukcji funkcji i formy dzieła architektury.
Ważnym celem tego opracowania było powiązanie zawartych tu prostych rozważań teoretycznych z praktyką projektową, a następnie z perspektywą zawodu architekta. Podręcznik pisany był bez ambicji naukowych, trudno znaleźć w nim rzeczy nowe i odkrywcze, nie jest jednak pozbawiony własnych poglądów autora, stąd daleko mu do obiektywizmu.
Cena: 115 zł
Liczba stron: 306 Format: 190 × 245 mm Rok wydania: 2021
ISBN 978-83-7493-160-1